SPRAWOZDANIE
Warsztaty poprzedzone zostały szkoleniem, które przeprowadził dla uczniów biorących udział w projekcie Lider Projektu pani Jolanta Konderak. Trzy 45 minutowe spotkania pt. „Międzypokoleniowo, czyli jak?” odbyły się w dniach: 4-6 luty 2025r.. Celem tych spotkań było głównie uwrażliwienie młodych ludzi na potrzeby seniorów oraz pomoc w jak najlepszym przygotowaniu się do tego zadania czyli prowadzenia zajęć z seniorami.
Warsztaty z seniorami odbywały się na terenie Zespołu Placówek Oświatowych w Gackach w następujących terminach 12,13,19,20,27,28 luty 2025r.
Czas trwania każdych zajęć przekraczał każdorazowo 60 min.
W spotkaniach uczestniczyło 9 seniorów oraz 9 uczniów klas VII iVIII.
SPOTKANIE I
12.02.2025r. w godz. 1315 -1515 odbywało się pierwsze spotkanie z seniorami na temat „Pierwsze kroki z technologią” , które poprowadziła dla seniorów uczennica –mentor Maja Sobczyk. Prowadząca zaproponowała uczestnikom warsztatów sprzęt z którego chcieliby skorzystać . Wybór padł na smartfony i iphony. Swój wybór uzasadnili następująco: „na co dzień korzystamy tylko z nich „.
Pierwsze warsztaty miały na celu poprawienie wiedzy seniorów na temat Internetu i zapoznanie z jego podstawowymi zasadami użytkowania. Ćwiczenie międzypokoleniowe polegało na :
-zainstalowaniu na urządzeniach aplikacji Skype , Messenger ,
- zakładanie poczty i wysyłaniu do siebie wiadomości,
- zakładanie aplikacji Messenger i prowadzenie wideo rozmowy.
SPOTKANIE II
13.02.2025r w godz. 1315 -1515 odbyły się zajęcia drugie. Temat przewodni to „Podstawy bezpieczeństwa w Internecie”. Tym razem w rolę mentora wcieliła się uczennica Alicja Bania. Seniorzy dowiedzieli się na warsztatach co to są programy antywirusowe, jak tworzyć bezpieczne hasła oraz zasady bezpiecznego poruszania się w sieci. W ramach ćwiczeń międzypokoleniowych uczniowie –pomocnicy pomagali;
- zainstalować i uruchomić seniorom program antywirusowy,
-tworzenie tzw. „silne” hasło,
-poznali kolejne zasady bezpieczeństwa w Internecie.
SPOTKANIE III
Spotkanie trzecie miało miejsce w dniu 19.02.2025r. w godz. 1315 -1515 . Tematem warsztatu była „Rozrywka w Internecie”. Zajęcia prowadziła Julia Pasternak , która przedstawiła seniorom „Internet jako morze możliwości”.
Na początku seniorzy podzielili się własnymi spostrzeżeniami, czyli rozrywką którą znają bo z niej korzystają np:
-piosenki na Youtube,
-strony z przepisami kulinarnymi.
Następnie uczniowie zaprezentowali swoje propozycje rozrywek internetowych czyli :
-Tiktok,
- oglądanie filmów ,
-podcasty,
-platformy zakupowe
Ćwiczenie międzypokoleniowe polegało na stworzeniu wspólnej playlisty stron na których można spędzać wolny czas.
SPOTKANIE IV
20.02.2025r. o godzinie 1315 -1515 rozpoczęły się zajęcia czwarte czyli „Internet jako codzienne wsparcie”. Poruszyliśmy następujące tematy:
-Jak wykonywać bezpiecznie płatności online?
Zaprezentowanie :
- Internetowego konta pacjenta IKP
- platformy E-USŁUG GOV.PL,
- profilu zaufanego
- aplikacji M-Obywatel
- zapoznanie seniorów z aplikacjami takimi jak Vinted, Allegro, OLX.
-e-podróżnik
- jak dojadę
W ramach ćwiczeń międzypokoleniowych:
-wspólnie szukali połączeń kolejowych, autobusowych na wyznaczonych trasach,
-dowiedzieli się jak zrobić bezpieczne zakupy w sklepach Internetowych,
SPOTKANIE V
27.02.2025r. o godzinie 1315 -1515 spotkaliśmy się z seniorami podczas warsztatów na temat „Phising i metoda na wnuczka”. Uczennicami –mentorkami były Małgorzata Sokołowska i Amelia Szostak.
Zadaniem prowadzących i pomocników było uświadomienie seniorom metod stosowanych przez oszustów oraz nauka skutecznych sposobów ich unikania.
Na zajęciach rozmawiano np.:
-o oszustwach internetowych i metodach, jakie stosują przestępcy, aby wyłudzić pieniądze lub dane osobowe.
- prowadzące zachęcały seniorów do podzielenia się doświadczeniami na temat podejrzanych e-maili ,telefonów.( oszustwa „na wnuczka, podszywanie się pod banki, urzędy lub znajomych próbujących wyłudzić dane logowania)
- analizowano fałszywe wiadomość od firmy kurierskiej
W ramach ćwiczeń międzypokoleniowych uczniowie zaprezentowali seniorom :
-symulację rozmowy telefonicznej, której tematem było „oszustwo telefoniczne” Celem oszusta było przekonanie drugiej osoby do przekazania danych lub pieniędzy. Zadaniem seniora - odmówienie i zakończenie rozmowy w odpowiedni sposób.
Na koniec zajęć seniorzy przystąpili do krótkiego testu wiedzy. Odpowiadali na kilka pytań dotyczących bezpieczeństwa w sieci.
10 prostych pytań w formie testu wyboru dotyczących bezpieczeństwa w Internecie:
Jakie jest podstawowe zabezpieczenie konta internetowego?
Jak można rozpoznać fałszywą stronę internetową?
Czy banki proszą o podanie hasła lub PIN-u przez e-mail lub telefon?
Jakie pliki są najczęściej używane do rozpowszechniania wirusów?
Co zrobić, jeśli dostaniesz e-maila z prośbą o podanie swoich danych?
Dlaczego nie należy korzystać z otwartych sieci Wi-Fi (np. w kawiarniach) do logowania się na konta bankowe?
Co zrobić, jeśli ktoś dzwoni i podaje się za policjanta lub wnuczka, prosząc o pieniądze?
Jakie oprogramowanie pomaga chronić komputer przed wirusami?
Jakie hasło jest najbezpieczniejsze?
Jak często powinno się aktualizować oprogramowanie na komputerze lub telefonie?
SPOTKANIE VI
Ostatnie szóste zajęcia odbyły się 28.02.2025r. od godziny 1230 do 14 10 i były wyjątkowe dla wszystkich uczestników. Tego dnia mieliśmy na warsztatach wyjątkowych gości :
p. Minister do spraw Polityki senioralnej Marzenę Okła-Drewnowicz,
p. Macieja Kmitę – zastępcę dyrektora Departamentu do Spraw polityki Senioralnej,
p. burmistrz Pińczowa- Beatę Kitę,
Tematem warsztatów było „Jak unikać zagrożeń w sieci?”. Ostatnie zajęcia były podsumowaniem wszystkich wcześniejszych spotkań z seniorami. Uczniami prowadzącymi tym razem byli: Anna Milewska, Jan Sokołowski i Aleksandra Nowak. Zajęcia rozpoczęły się od projekcji filmu znajdującego się w zasobach materiałów szkoleniowych pt. „Seniorze spotkajmy się w sieci”. Wprowadził on uczestników w tematykę i pomógł w realizacji zaplanowanych celów.
Celem zajęć było posumowanie zagrożeń internetowych i sposobów skutecznego ich unikania. Prowadzący przeanalizowali wspólnie z seniorami wszystkie zagrożenia o których była mowa na poprzednich spotkaniach, następnie dokładnie omówili te o których wcześniej tylko wspomnieliśmy np: Phishing, oszustwa na fałszywe sklepy.
Seniorzy dowiedzieli się podczas zajęć jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy i co zrobić w takiej sytuacji.
Ponadto prowadzący przybliżyli seniorom temat fałszywych inwestycji i oszustwa na krypto-waluty( prowadzący zaprezentowali co to są krypto-waluty oraz przykładowe oszustwa na podstawie przeprowadzonych dialogów i odegranych scenek). Dodatkowo uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z kilkoma opowiadaniami o sytuacjach które miały miejsce w najbliższym otoczeniu i w świecie czyli fałszywe znajomości (tzw.scam miłosny). Rozmawialiśmy również na temat fałszywych konkursów i loterii. Wszyscy mieli okazję podzielić się własnymi doświadczeniami.
W ramach ćwiczeń międzypokoleniowych i podsumowania zajęć uczniowie mentorzy przeprowadzili ćwiczenie w ramach którego senior przy wsparciu ucznia pomocnika mieli odpowiedzieć na losowo wybranie pytanie:
1.„Twoje konto zostanie zablokowane” to „Ostatnie ostrzeżenie!” jak zareagujesz?
2.„Gratulacje, wygrałeś nagrodę!” kliknij w link w celu „odebrania” wygranej.- co robisz
3.Problemy z płatnością „nieudana transakcja” lub „niedopłata” podajemy dane?
4.„Twoja paczka nie może zostać dostarczona z powodu braku płatności. Kliknij tutaj, aby uregulować: [podejrzany link]” jak postąpisz?
5.„Nie udało się opłacić Twojego rachunku. Kliknij w link, aby potwierdzić dane płatności.” Jaka decyzja?
6.W polu nadawcy znajduje się nazwa znanej marki (np. banku, operatora kurierskiego) np. „InPostt” ,z„InPost” , „Poczta-Polska”, „Poczta Polska”. –wskaż właściwy
7.Otrzymałes wiadomość z numer telefonu „123456789” –jaka będzie Twoja reakcja
8. Która nazwa witryny banków lub firm wydaje się wiarygodna: „www.bank.pl” , „www.ban-k.pl” ,„bank-login.xyz”.
9. „Twój rachunek został odrzucony. Kliknij aby potwierdzić: [link]” – o co chodzi? Co o tym myślisz?
Realizacja wyjątkowego projektu "Szkoła Międzypokoleniowa" był to czas pełen inspiracji, wzajemnego uczenia się oraz budowania wyjątkowych więzi między pokoleniami. Dzięki projektowi zyskaliśmy coś bezcennego – możliwość poznania wspaniałych ludzi, ich historii, doświadczeń i spojrzenia na świat. Wspólnie udowodniliśmy, że różnorodność pokoleń to siła, a otwartość na dialog i współpracę przynosi niezliczone korzyści.
Jesteśmy dumni z zaangażowania seniorów i naszych uczniów oraz wdzięczni za każdą chwilę, którą spędziliśmy razem. Ten projekt na zawsze pozostanie w naszych sercach jako dowód na to, że nauka nie zna granic wieku ani czasu.
Niech efekty tej współpracy towarzyszą nam na długo – w życiu codziennym i dalszych działaniach.