• MAMO,TATO -warto przeczytać ! ! !

Dlaczego klocki są ważne dla rozwoju dziecka?

Stymulowanie wyobraźni dziecka przyczynia się do rozwoju jego zdolności twórczych. Wiele badań naukowych potwierdza, że dzieci zachęcane do używania wyobraźni oraz kreatywnego wyrażania siebie stają się innowacyjnymi, twórczymi osobami potrafiącymi łatwo się przystosować.

Badania pokazują, że zabawa klockami rozwija wiele umiejętności m.in.: wyobraźnię przestrzenną, kreatywność, umiejętności werbalne (omawiając swoje plany z innymi osobami, dziecko uczy się wyrażać swoje myśli), a także umiejętności społeczne (dziecko w trakcie budowy musi współpracować z innymi ludźmi). Dlatego z pewnością warto bawić się klockami wraz z dziećmi.

Przy wyborze klocków dostosuj je do wieku dziecka i kieruj się zasadą, im prostsze tym lepiej rozwijają wyobraźnię. Zabawa z klockami daje możliwość swobodnej ekspresji dziecka, dlatego wybieraj klocki, z których można stworzyć różne kompozycje, a nie tylko odtworzyć jedną, zawsze taką samą, wymyśloną przez producenta budowlę.

Dla małych dzieci klocki będą niezastąpione w nauce chwytania oraz rzucania. Również doskonale sprawdzą się do nauki rozpoznawania kolorów i kształtów. Możesz też uczyć dziecko szukania różnic i podobieństw oraz prostych relacji przestrzennych.

Trochę starsze dzieci będą budować proste konstrukcje oraz wykorzystywać klocki w zabawach tematycznych. Do zabawy można więc włączać inne zabawki w zależności od wybranej tematyki. Klocki mogą być użyte do budowy drogi dla samochodów i toru do wyścigów. Mogą posłużyć za „ciastka i kanapki” na pikniku, czy jako elementy do ustawiania i burzenia wieży.

Dzieci w wieku przedszkolnym, a także szkolnym, będą budować coraz większe konstrukcje, ucząc się przy tym głównie orientacji przestrzennej. Przy wspólnej zabawie nauczą się współpracy (nie da się bez tego zbudować wysokiej wieży).

Klocki są zabawką uniwersalną. Dostępne na rynku rozmiary maxi, midi i mini pozwalają dopasować klocki do wieku i potrzeb każdego dziecka. Z klocków równie chętnie budują i chłopcy i dziewczynki. W ten sposób rozwijają swoją kreatywność i ciekawość świata. Ilość wzorów i możliwych do ułożenia opcji jest praktycznie nieograniczona tak, jak ilość zastosowań klocków. Dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak motywować do samodzielności?

• Nie rób czegoś za dziecko, tylko z nim lub obok niego, bądź w pobliżu, by pomóc i czuwać nad bezpieczeństwem, ale pozwól mu wykonać daną czynność samodzielnie.
              •  Naukę dziel na mniejsze etapy i wymagaj pokonania pojedynczych kroków.
              •  Nagradzaj za samodzielność, nagradzaj jednak nie efekty, ale próby wykonania czegoś samodzielnie, nawet jeśli efekt końcowy nie jest zadowalający.
              •  Pozwalaj dziecku podejmować decyzje (o ile nie zaszkodzą one jemu samemu lub otoczeniu), nawet jeśli wiesz, że skutek będzie daleki od zamierzonego.
              •  Egzekwuj wywiązanie się z każdego obowiązku, jaki nałożysz na dziecko; pamiętaj jednak, że chodzi tu o samodzielne, a nie idealne wykonanie.
              •  Miej w sobie gotowość na pogodzenie się, że nie wszystko będzie idealnie, szybko, czysto, do końca.
              •  Jeśli to, co dziecko zrobiło (np. sprzątanie), wymaga poprawy, najlepiej popraw to tak, by dziecko tego nie widziało. Gdy to niemożliwe, powiedz żartem np.: „Właśnie mały duszek szepnął mi, bym i ja coś posprzątała”. Starsze dziecko najpierw pochwal za to, co samo zrobiło, a potem dodaj, co jeszcze chciałabyś, by zostało zrobione.
              •  Pokazuj, że dziecko jest lubiane i akceptowane, a jego sukcesy są dostrzegane i ważne.
              •  Wykorzystuj możliwości, jakie daje grupa przedszkolna, dziecko chętniej podejmuje zadania wśród rówieśników, podpatruje, bo też chce umieć,
                a modelowanie przez kolegów jest najskuteczniejsze.
              •  Jeśli mówisz, co dziecko zrobiło źle, mów też, co zrobiło dobrze.

Kiedy dziecko czuje się bezpieczne?

Mamo, Tato czuję się bezpiecznie gdy:

• wiem, że mogę Wam opowiedzieć o swoich kłopotach i mnie wysłuchacie,
          • wiem, jak się zachować w grupie,
          • wiem, do kogo mogę się zwrócić się o pomoc w sytuacji zagrożenia,
          • reagujecie tak samo na moje zachowanie- jesteście konsekwentni,
          • znam sytuacje niebezpieczne,
          • wiem, jak reagować w sytuacji niebezpiecznej,
          • jesteście przy mnie i wspólnie spędzamy czas,
          • podpowiadacie mi, jak mogę zmienić swoje zachowanie,
          • słuchacie tego co do Was mówię,
          • znam zasady postępowania w różnych sytuacjach,
          • pomagacie mi rozwiązywać problemy, a nie robicie tego za mnie,
          • znam konsekwencje swoich działań,
          • wiem, czego mogę się spodziewać w różnych sytuacjach,
          • pozwalacie mi uczyć się na logicznych konsekwencjach mojego postępowania,
          • zawsze postępujecie zgodnie z ustalonymi zasadami,
          • pozwalacie mi być samodzielnym i uczycie, jak mogę poprawić swoje błędy,
          • spełniacie swoje obietnice,
          • pozwalacie mi eksperymentować,
          • powtarzacie mi, że mnie kochacie,
          • wiem, czego mogę się spodziewać,
          • informujecie mnie o zmianach zachodzących w codziennej rutynie,
          • jesteście pewni swojego zdania i stanowczy.